VMWARE NSX NETWORK SANALLAŞTIRMA PLATFORMU NEDİR?

VMWARE NSX NETWORK SANALLAŞTIRMA PLATFORMU NEDİR?
REKLAM ALANI

NSX, sanal makinenin operasyonel modelinin ağ yapıları için de kullanılmasını sağlayan, VMware’ın yazılım tanımlı veri merkezi (Software Defined Data Center – SDDC) modelinde kullanılan ağ sanallaştırma platformudur. NSX ile ağ fonksiyonları (anahtarlama, yönlendirme​​, güvenlik duvarı) hipervizöre gömülü bir şekilde tüm veri merkezi yapısında dağıtık olarak sağlanır. Bu model ile sanal ağlar ve servisler için bir platform gibi çalısan “Network Hypervisor” katmanı elde edilir.

Aynı sanal makineler gibi, altyapıyı oluşturan fiziksel donanımlardan tamamı ile bağımsız bir şekilde, sanal ag topolojileri tanımlanır ve yönetilir. NSX, tüm ağ modelini, yalnızca yazılım katmanını kullanarak, tekrar tekrar oluşturabilir; en basitten en karmaşığa kadar farklı ağ topolojilerinin saniyeler içerisinde ayarlanmasını sağlar. Kullanıcılar çok farklı karakteristiklere sahip ağları, birçok servis kombinasyonuna ve çok daha üst güvenlik seviyesine sahip bir şekilde oluşturur.
Yararları
Bir uygulamayı (Application) oluşturan sanal iş yükünün içinde çalışacağı ağ topolojisinin tanımlanması ve iletişime başlaması süresi günlerden saniyelere düşer.
İş yüklerine saniyeler içerisinde üst seviye, granüler güvenlik profilleri tanımlanabilir.
Fiziksel ağ topolojisi ve donanımlarından bağımsız olarak iş yükleri oluşturulur ve yine fiziksel coğrafik sınır tanımadan dinamik bir şekilde taşınabilir.
Ekosistem içerisindeki üçüncü parti üretici çözümleri ile gelişmiş güvenlik ve ağ servisleri sağlanabilir.

VMware NSX, yazılım tanımlı veri merkezi (SDDC) mimarisinin temelini oluşturan, tepeden tırnağa yepyeni bir ağ operasyonel modelini gerçekleştirmektedir. NSX, ağ modelini ve tanımlarını yazılım seviyesinde oluşturduğu için, veri merkezi operatörleri daha önce fiziksel ağlar ile başaramadıkları seviyede çevikliğe, güvenliğe ve ekonomik faydaya sahip olurlar. NSX, mantıksal anahtarlama, yönlendirme, güvenlik duvarı, yük dengeleme, VPN, kalite servisleri ve izleme yeteneklerine sahip, uçtan uca bütünlüğü sağlayan, mantıksal ağ bileşenleri ve servisleri sağlar.

ARA REKLAM ALANI

Dinamik Güvenlik Politikası

• “NSX Service Composer” sayesinde dinamik, akıllı, güvenlik grupları oluşturabilme. Yalnızca IP adresi veya MAC adresine bağımlı kalmadan bir iş yükünün hangi “Cluster” veya uygulama üzerinde çalıstığına, hangi işletim sistemine sahip olduğu, “Active Directory” ‘ de hangi grupta olduğundan, bu ve birçok kriterin aynı anda “AND / OR” eşleştirmesi yapılarak akıllı bir şekilde tanımlanmasına kadar gelişmiş seviyede politika tanımlarının yapılabilmesi
Bulut Yönetimi

• vRealize Automation ve Openstack ile entegrasyon
Üçüncü Parti Entegrasyon
• “NGFW” , “IDS/IPS” , “Agentless AV” , “Operations and Visibility” vb. çeşitli kategorilerde faaliyette olan üçüncü parti üreticiler ile “Management/Control/Data Plane” seviyesinde tam entegrasyona açık bir sistem

vCenter yapıları arasında ağ ve güvenlik (Cross vCenter Networking and Security)

• vCenter ve veri merkezi sınırları dışında ağ ve güvenlik servislerinin sağlanması ve bu sayede felaket kurtarma, aktif aktif veri merkezi senaryolarının gerçekleştirilmesi


VMware NSX Lisans Tipleri

VMware, kurumların yazılım tanımlı veri merkezi modeline ihtiyaçlarına yönelik şekilde verimli olarak geçebilmesi adına farklı NSX modelleri sunmaktadır.
Standard
Ağ yapılarında otomasyon ve çeviklige ihtiyaç duyan kurumlar için
Advanced
Standard özellikler ve ayrıca veri merkezinde üst seviyede granüler güvenliğe ihtiyaç duyan kurumlar için
Enterprise
Advanced özellikler ve ayrıca birden fazla vCenter yapısında ve veri merkezinde ağ/güvenlik hizmetlerini sağlamak isteyen kurumlar

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.