vCenter Standard Switch Oluşturma

vCenter Standard Switch Oluşturma
REKLAM ALANI

Merhaba arkadaşlar, bu makalemizde vCenter sunucumuzda Standard Switch Oluşturma adımlarını irdeleyeceğiz. Aslında Vmware vCenter ortamınızda kullanabileceğiniz iki tip switch yapınız mevcut. Bu switch tipleri; Distributed Switch ve Standard Switch. Temel anlamda ikisi de Sanal makinelerinizin kullanabilecekleri Switchler ancak mimarileri biraz birbirinden farklı. Örneğin Distributed Switch ile Outbound Traffic Shaping, Inbound Traffic Shaping, VM port blocking, Private VLAN, Load based Teaming, Network vMotion, NetFlow ve Port Mirroring gibi işlerimleri yapabilirken Standard Switch ile yapamıyor veya kısmi yapabiliyoruz.

vCenter sunucumuza web tarayıcı üzerinden erişmek için https://vcenterservername yazıyoruz.

ARA REKLAM ALANI

vCenter sunucumuzu yönettiğimiz kullanıcımızla login işlemini gerçekleştiriyoruz. Şimdi sıra geldi Standard Switch oluşturma işlemine. Sol tarafta bulunan Esxi hostumuzu tıklıyoruz. Sıralı bir şekilde Esxi Host > Configure > Networking > Virtual Switches > Add Networking seçeneğini tıklıyoruz. (Standard Switch oluşturduğumuz için yapıdaki tüm Esxi hostlarında bu işlemi tek tek yapmak gerekiyor. Distributed Switch kullanmış olsaydık sadece vCenter genelinde oluşturmamız yeterli olacaktı.)

Amacımız Sanal Sunucular için Standard Switch oluşturmak olduğu için Virtual Machine Port Group of a Standard Switch seçeneğini seçip devam ediyoruz.

Yeni Standard Switchimizi daha önceden tanımlanmış olan Switche bağlayabildiğimiz gibi yeni bir Switch grup oluşturup ona da bağlayabiliriz. Ben mevcut olan Switch üzerinden devam ettim.

Sıra geldi oluşturduğumuz Standard Switch’in isminin ne olacağına. Benim tavsiyem yapınızda birden fazla vlan bulunuyorsa ve oluşturduğunuz bu Switch ilgili vLan’a hizmet verecekse, o vakit vlan numarasını dahil edebilirsiniz. Veya dilerseniz Switchin hizmet vereceği subneti yazabilirsiniz. Burada ne yazacağınız tamamen size kalmış

Ama unutmamanız gereken şey şu; bir vlan numarası geriyorsanız, sunucularınızın bağlı olduğu switch üzerinde de bu vlan numarasının trunk modda çalıştığına emin olmalısınız.

Gerekli ayarlamalarınızı yaptıktan sonra Standard Switch’I oluşturup Sanal Sunucularınızı bağlayabilirsiniz. Bu makalemizde Vmware ortamında Standard Switch nasıl oluşturulur sorusuna cevap aramaya çalıştık.

REKLAM ALANI
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.